2016 m. liepos 7 d., ketvirtadienis

       
Jaunųjų bibliotekos specialistų gerosios patirties mainai Pabaltyje
2016 m. birželio 6-10 d.

Virginija Kairienė
Klaipėdos valstybinės kolegijos bibliotekininkė

   2016 m. birželio 6-10 d. vyko Lietuvos bibliotekų draugijos Jaunųjų specialistų sekcijos organizuota profesinė išvyka  „Jaunųjų bibliotekos specialistų gerosios patirties mainai Pabaltyje“. Profesinės išvykos tikslas – jauniesiems bibliotekininkams pasidalyti patirtimi ir naujovėmis, kartu ieškoti atsakymų į šiandien bibliotekoms aktualius klausimus. Profesinės išvykos metu buvo aplankytos Latvijos ir Estijos bibliotekos: Latvijos nacionalinė, Latvijos universiteto, Siguldos miesto, Valmieros jungtinė, Pernu mokyklos, Talino centrinė, Estijos nacionalinė, Tartu miesto ir Preili miesto bibliotekos. Vyko susitikimai su šių šalių aktyviausiais jaunaisiais specialistais, diskusijos su bibliotekų profesionalais. Diskusijų metu buvo aptarti atstovavimo, bibliotekos veiklų viešinimo, šių dienų bibliotekininko vaidmenų, elektroninių bibliotekos paslaugų klausimai.
   Iš kiekvienos aplankytos bibliotekos galima būtų pasisemti naujų idėjų ir informacijos iš tiesų daug, tad pamėginsiu aptarti ir išsamiau supažindinti su aplankytomis akademinėmis bibliotekomis ir joms aktualiomis temomis.
   Latvijos universiteto biblioteka – didžiausia akademinė biblioteka Latvijoje. Per metus bibliotekoje apsilanko daugiau kaip 2 760 000 skaitytojų, išduodama daugiau kaip 657 600 knygų. Biblioteka siūlo platų informacijos išteklių, modernių bibliotekos paslaugų pasirinkimą, tradicinius ir elektroninius informacijos išteklius: apie 2 000 000 spausdintų šaltinių, daugiau kaip 150 000 prenumeruojamų įvairių mokslo sričių elektroninių šaltinių, testuojamų duomenų bazių bei atviros prieigos išteklių. Biblioteka taip pat teikia informaciją apie mokslinius ir intelektualinius Latvijos universiteto akademinės bendruomenės narių pasiekimus, kurdama publikacijų ir istorijos duomenų bazę, baigiamųjų darbų duomenų bazę (magistro, bakalauro baigiamieji darbai), disertacijų / tezių  duomenų bazę.
   Vienas iš svarbiausių bibliotekos tikslų – skatinti vartotojų informacinį raštingumą. Biblioteka rengia įvairių bibliotekos paslaugų ir informacijos išteklių vadovus vartotojams, vykdo mokymus, teikia konsultacijas. Informacijos išteklių ugdymas vartotojams padeda susipažinti su siūlomomis paslaugomis,  geriau išnaudoti  bibliotekos teikiamas galimybes, pagerinti informacinio raštingumo įgūdžius, nustatyti informacijos šaltinių vertę ir reikšmę. Biblioteka ne tik teikia universiteto akademinei bendruomenei reikalingą informaciją, bet taip pat siūlo įvairovę paslaugų, kurios pagerina mokslinių tyrinėjimų, mokslo darbų ir studijų proceso kokybę, taip pat nuolat ieško galimybių kaip sukurti modernią ir vartotojui patrauklią aplinką.
   Estijoje aplankyta Tartu universiteto bibliotekos fondas siekia 3 8130 382 vienetų dokumentų, biblioteka prenumeruoja 113 duomenų bazių, 84 000 elektroninių žurnalų, 90 000 elektroninių ir garsinių knygų, turi virš 530159 registruotus skaitytojus, per metus išduoda daugiau kaip 1 107 169 dokumentų.  
   Tartu universiteto biblioteka remia atvirosios prieigos iniciatyvą, kurios siekis yra užtikrinti nemokamą ir nevaržomą interneto prieigą prie mokslo darbų ir mokslinių tyrimų rezultatų. Bibliotekos skaitytojams suteikta galimybė atlikti paiešką elektroniniame kataloge ESTER, skaityti elektronines knygas bei žurnalus, naudotis Tartu universiteto skaitmeniniu archyvu, Estijos straipsnių duomenų baze ISE (Index Scriptorium Estoniae). ISE – tai 15 Estijos bibliotekų kuriama pilno teksto straipsnių duomenų bazė, į kurią įtraukti straipsniai nuo 1990 metų (didelė dalis suskaitmeninta). Kad paieška būtų lengvesnė, straipsniai suskirstyti į tam tikras kategorijas pagal temas, paieška galima tiek estų, tiek anglų kalbomis. Į šią duomenų bazę kiekvieną dieną įtraukiama apie 200 naujų publikacijų.
   Profesinio vizito metu Latvijos nacionalinėje bibliotekoje vyko diskusija su Latvijos bibliotekininkų draugijos jaunaisiais nariais. Diskusijos metu buvo pristatyta Latvijos bibliotekininkų draugijos veikla, atstovavimo samprata bei patirtys. Buvo kalbėta apie atstovavimo galimybes, panašumus ir skirtumus Lietuvos ir Latvijos bibliotekose, aptarti sunkumai, su kuriais susiduriama atstovaujant biblioteką, pasidalinta idėjomis. Talino centrinėje bibliotekoje susitikimo metu su bibliotekos specialistais buvo aptartos teikiamos elektroninės bibliotekos paslaugos, kalbėta apie elektronines knygas, duomenų bazes bei jų panaudą. Apskrito stalo diskusijos metu su Estijos bibliotekininkų draugijos jaunaisiais nariais „Biblioteka + verslo partneriai = sėkmingas bendradarbiavimas“ buvo aptartos bendradarbiavimo galimybės, verslo partnerių paieška, sunkumai iškylantys ieškant rėmėjų ir partnerių. Diskusijos metu didelis dėmesys skirtas klausimui  ką pati biblioteka gali pasiūlyti verslui.
    Galimybė dalyvauti profesinėje išvykoje „Jaunųjų bibliotekos specialistų gerosios patirties mainai Pabaltyje“ suteikė galimybę įgyti tarptautinės patirties, susipažinti su jaunaisiais Latvijos ir Estijos bibliotekų specialistais, pamatyti bibliotekose atliktus darbus, įgyvendintus projektus, plačiau sužinoti apie bibliotekų veikloje taikomas naujoves, atstovavimo, veiklų viešinimo galimybes bei įgyti naujų žinių ir  gerosios patirties.
        



 









   
                


 

2016 m. balandžio 13 d., trečiadienis

Nacionalinės bibliotekų savaitės programa KVK bibliotekoje


NACIONALINĖ BIBLIOTEKŲ SAVAITĖ 2016 m.
„Stiprios bibliotekos – stipri visuomenė“
Klaipėdos valstybinės kolegijos programa